Tytuł


Umrzeć ze śmiechu

Umrzeć ze śmiechu

„UMRZEĆ ZE ŚMIECHU”… SMUTNA KOMEDIA, CZY WESOŁY THRILER?

Przystępując do pracy nad tym spektaklem sam nie wiedziałem , w która stronę się udać?      Czasy nastały takie, że widz nie da się uwieść byle czym, bo albo  trzeba Go dobrze nastraszyć albo serdecznie rozbawić, a sztuka Paul’a Elliota UMRZEĆ ZE ŚMIECHU nie daje łatwego wyboru. Wszelkie elementy życia znane ludzkości od zawsze mieszają się tu niczym wsypane do moździerza orzechy różnego rodzaju, które dobrze zgniecione solidnym tłuczkiem stają się posypką  na wyborny czekoladowy tort albo kremowe  ciasteczka, którymi żaden normalny bohater jakiejkolwiek historii nie wzgardzi za żadne skarby i połknie z rozkoszą przemieniając się choć na chwilę w „ciasteczkowego potwora”.

Historia zaczyna się prozaicznie i smutno niestety. Z grona czterech przyjaciółek „na śmierć i życie”, które od kilkudziesięciu lat spotykają się na partyjkę ulubionego brydża odchodzi Mery. Spytacie Państwo „dokąd”? Ano  tam , gdzie każdy z nas odejdzie kiedyś nieuchronnie pozostawiając za sobą jedynie wspomnienia. Opuszczone i zrozpaczone Connie, Milli i Lena nie są w stanie pogodzić się z utratą tej czwartej, która nie tylko zaburza im rytm uroczych przyzwyczajeń, ale też czynni „z zaświatów”  całą serię „psikusów” mogących zwalić z nóg nawet najtwardszego  policjanta albo umięśnionego mucho, a co dopiero kruche kobietki. Zatem pytanie zadane w tytule tej notki staje się zasadne i odpowiedź na nie będzie wcale prosta. Jest to jedyna komedia od lat, która wcale nie kończy się happy endem, co nie znaczy, że się kończy smutno.

Na scenie wystąpią znani z granej od kilku lat na scenie Teatru Małego  polskiej farsy ZWARIOWAĆ MOŻNA – Teresa Makarska, Loretta Cichowicz i Witold Łuczyński, a towarzyszyć im będą  Agnieszki Stańczyk i Dominika Lichy.

Amerykańska komedia Paul’a Elliota UMRZEĆ ZE ŚMIECHU o kobietach, ale nie tylko dla kobiet w tłumaczeniu Pani Barbary Pilsz- Góral wystawiana będzie po raz pierwszy na polskiej scenie stając się  tym samym  prapremierą polską oraz miłym prezentem dla Pań z okazji DNIA KOBIET – 8 marca Anno Domini 2017 . Panów zapraszamy do kasy po bilety i wespół ze swoimi partnerkami do Teatru Małego w Łodzi. Obowiązkowo!

                                                                                                          Mariusz Pilawski

PAUL ELLIOT
„UMRZEĆ ZE ŚMIECHU” tłum. Barbara Plis-Góral
Reżyseria i scenografia – Mariusz Pilawski
Ruch sceniczny – Kazimierz Knol
Współpraca techniczna – Krzysztof Andrysiak, Janusz Piaseczny
Występują: Loretta Cichowicz, Teresa Makarska, Dominika Lichy, Agnieszka Stańczyk, Witold Łuczyński

Prapremiera polska – 08 marca 2017

 


Stowarzyszenie Komedia Łódzka

Teatr Mały w Manufakturze
ul. Drewnowska 58b, 91-002 Łodź

Teatr Mały w Manufakturze

Manufaktura